O značceHISTORIE – Půl století pod širým nebem

Vango slaví 55 let

Letos je tomu 55 let, co firma Vango vstoupila na trh outdoorového a kempinkového vybavení. Za tu dobu jejich stany, spacáky i další vybavení doprovázely milovníky outdooru od rodinných dovolených až po arktické a himálajské expedice. Jak vypadal příběh skotské rodinné firmy, která dokázala prorazit i mimo hranice Britských ostrovů?

Nelze pochybovat, že vybavení  od Vango ví, jak vypadá špatné počasí. Vždyť pochází ze Skotské vysočiny, kde jsou vítr, déšť a sychravo synonymem letního počasí. Ačkoli kořeny firmy sahají na konec 19. století, současná firma datuje svůj vznik do roku 1966, kdy se tehdejší majitel Alastair Moodie rozhodl změnit původní krkolomné skotské jméno na Vango.

Legendární oranžové áčko

Kultovní výrobek, s nímž bylo jméno firmy spojeno po další desetiletí, představila firma hned rok po svém vzniku. Legendární oranžový stan Vango Force Ten, pojmenovaný podle síly vichřice stupně 10, kterou měl údajně přestát, jako jeden z prvních použil dvouplášťovou áčkovou konstrukci. To mělo zajistit jednak větší stabilitu, ale také usnadnit přístup do stanu.

Stany Vango Force Ten doprovázely v 70. a 80. letech mnohé britské expedice pionýrů himálajského lezení. Tou nejvýznamnější byla zřejmě expedice jihozápadní stěnou Mt. Everestu vedená Chrisem Boningtonem v roce 1975. Průlomový výstup pro celé himálajské horolezectví cestou nazvanou The Hard Way (těžká cesta) se podařil dvěma členům expedice – Dougu Scottovi  a Dougalu Hastonovi. „Vango Force Ten Mark 5 jsme používali během nástupu a v prvním a druhém výškovém táboře na expedicích v roce 1972 a 1975. Na obou expedicích nám věrně a spolehlivě sloužily,“ zaznělo z Boningtonových úst na adresu stanů Vango.

Na špičce inovací

Další dvě dekády se nesly ve znamení inovace a rozvoje nových produktů. První vlaštovkou bylo v roce 1984 uvedení spacáku Quattro ve tvaru mumie, který znamenal průlom na britské spacákové scéně.

Počátek patnáctileté spoluprácie firmy Vango s Novozélanďanem Aarnem Tatem pak znamenal nástup éry inovací, které se brzy staly na outdoorovém trhu normou. Jednou z nich byl i stabilizační mechanismus TBS (Tension Band System), který stanům zajistil odolnost i proti silným nárazovým větrům. „Na konci 80. let jsme začali spolupracovat s Aarnem Tatem, v současnosti jedním z předních světových vývojářů outdoorového vybavení. Strávili jsme mnoho hodin venku na kopích vývojem systému TBS, který se stal naší zásadní inovací 90. let,“ poodhalil oponu úspěchu syn zakladatele firmy Alastair Moodie junior.

Stany s pumpičkou

Strategickým krokem na přelomu tisíciletí bylo rozšíření nabídky rodinných stanů, jejichž dlouhodobý pozvolný růst prodeje dovedl firmu až do současné pozice. Na počátku jednadvacátého století společnost Vango také začala spolupracovat s organizací Shelterbox, zajišťující pomoc při živelných katastrofách. Za posledních 10 let organizace pomohla více než milionu lidí v nouzi a stany Vango byly u toho.

Nejzásadnější inovace posledních pěti let se odehrály zejména na poli nafukovacích stanů. Technologie Vango AirBeam, která nahradila tradiční tyče, prošla dvanáctiletým vývojem a přinesla významné zjednodušení a hlavně zrychlení při stavbě stanu. Další poměrně čerstvou novinkou v sortimentu Vango jsou stanové přístavby AirAway pro karavany s nafukovací konstrukcí.  Úspěch výbavy pro rodinné kempování a doplňků pro karavany předznamenává další rozšíření nabídky produktů pod značkou Vango.

Díky neustálé snaze o zlepšení a inovaci firma Vango letos může oslavit nejen půlstoletí svého fungování, ale také našlápnutí do dalších úspěšných let své existence pod širým nebem.